Wróć do listy artykułów

Jak zarabiać na blogu? 7 sprawdzonych sposobów na 2024 rok!

Prowadzenie własnego bloga możesz traktować hobbystycznie, ale przy okazji także na nim zarabiać i to całkiem spore pieniądze. Jak zarobić na blogu? Możliwości masz bardzo wiele, ale poniżej przedstawimy Ci te najlepsze i sprawdzone na 2024 rok. Poznaj zatem 7 sposobów na zarabianie na blogu oraz wskazówki, jak zamienić blog w źródło dodatkowych dochodów.
Piotr Łuczak
Affiliate Manager
Rzetelne źródło informacji
0
Data publikacji: 24.05.2024
10 min. czytania
6.0/6.0
(3 głosy)
Jak zarabiać na blogu

Blog to rodzaj strony internetowej, na której możesz publikować różne treści, aby w ten sposób dzielić się z czytelnikami swoimi doświadczeniami lub wyrażać opinie. Czy za prowadzenie bloga dostaje się pieniądze? Za samą publikację wpisów nie otrzymasz żadnego wynagrodzenia.

Zarabianie online na blogu polega głównie na wykorzystaniu go do sprzedawania produktów np. poprzez ich polecanie w ramach programu partnerskiego lub reklamowanie za pomocą płatnych reklam. Ale możliwości może być znacznie więcej!

Zacznij zarabiać już teraz.
Dołącz do programu.
Laptop

Jak założyć bloga w kilku prostych krokach?

Aby dowiedzieć się, jak można zarobić na blogu, podstawową i (może się wydawać) oczywistą rzeczą jest oczywiście posiadanie go. Jeżeli masz już stronę, na której publikujesz wpisy, to możesz pominąć ten akapit. Jeżeli chcesz założyć bloga od nowa, lub jeszcze go nie masz, poniżej napisałem szybką instrukcję. 

Jak założyć bloga krok po kroku?

 1. Określ tematykę bloga. Najlepiej jeśli będzie ona związana z tym, na czym się dobrze znasz np. z Twoim wykształceniem, wykonywanym zawodem lub hobby. Dzięki temu łatwiej Ci będzie tworzyć kolejne wpisy, a także zamieszczać w nich wartościowe treści.
 2. Wymyśl nazwę bloga i domeny. Niech będzie kreatywna i łatwa do zapamiętania, ale i związana z tematyką bloga.
 3. Wybierz platformę do blogowania. Jeśli nie chcesz ponosić kosztów, możesz założyć bloga za darmo. Zrobisz to na takich platformach jak np. Wordpress, Blogger, Wix, czy Joomla.
 4. Załóż bloga zgodnie z instrukcją na platformie. Zwróć tutaj uwagę na odpowiedni wybór szablonu graficznego oraz strukturę bloga, aby był czytelny, miły dla oka i funkcjonalny.
 5. Dodaj swojego bloga do Google. Zrobisz to np. za pomocą narzędzia Submit URL Jest to niezbędne, aby Twój blog był widoczny w wyszukiwarce.
 6. Opracuj wstępną listę tematów. Przy jej tworzeniu kieruj się tym, czego szukają internauci, a sprawdzisz to np. za pomocą Google Trends.
 7. Twórz wpisy i je publikuj. Staraj się tworzyć ciekawe i wartościowe treści, które jednocześnie będą przyjazne i atrakcyjne w odbiorze. Powinny mieć zatem przejrzystą strukturę, nagłówki, wypunktowania, grafiki itp.

Czy z bloga można zarabiać? Jak najbardziej można, jednak musisz pamiętać, że możliwości zarabiania w dużej mierze zależeć będą od ruchu na Twoim blogu, a więc liczby osób, które będą go odwiedzały. Ruch na stronie zwiększysz między innymi poprzez:

 • regularne publikowanie wpisów – minimum 3-4 w tygodniu;
 • optymalizację SEO – najważniejsze to umieszczanie w treści odpowiednich słów kluczowych, dzięki którym internauci odnajdą Twój wpis blogowy na dany temat w wyszukiwarce;
 • promowanie bloga – wykorzystaj do tego media społecznościowe, fora dyskusyjne, czy też płatne reklamy np. w Googlach.

Tak w skrócie wygląda tworzenie bloga, jeśli chcesz na nim zarabiać. A jak konkretnie generować dochody z blogowania? Poniżej poznasz na to kilka sprawdzonych sposobów.

Najlepsze sposoby na zarabianie na blogu

Jak zarabiać na blogu w praktyce? Wyjaśnimy Ci to niżej, przedstawiając konkretne sposoby na monetyzację bloga. Dowiesz się również, ile można zarobić na blogu w zależności od wybranej metody zarobkowania.

7 sprawdzonych sposobów na 2024 rok na zarabianie na blogu to:

 1. Publikacja artykułów sponsorowanych.
 2. Płatne współprace z markami powiązanymi z tematyką bloga.
 3. Udostępnianie powierzchni pod reklamy.
 4. Sieci afiliacyjne i programy partnerskie.
 5. Sprzedaż własnych produktów lub usług.
 6. Subskrypcje i content premium (e-booki, kursy).
 7. Wykorzystanie bloga do wsparcia własnego biznesu.

Publikacja artykułów sponsorowanych

Jednym z najprostszych sposobów na zarabianie na blogu jest publikowanie na nim artykułów sponsorowanych w zamian za wynagrodzenie. Chodzi tu o artykuły dostarczane przez reklamodawców, które promują jakąś markę, produkt lub usługę.

Jak to działa i jak zarabiać na publikacji artykułów sponsorowanych?

 1. Rejestrujesz się na platformie pośredniczącej między reklamodawcami a wydawcami. Przykładem jest Whitepress i Linkhouse.
 2. Określasz zasady współpracy. Możesz oferować jedynie publikację już gotowych artykułów lub także ich tworzenie na zlecenie.
 3. Umieszczasz swoją ofertę publikacji.
 4. Otrzymujesz zamówienie publikacji.
 5. Realizujesz zamówienie, publikując artykuł sponsorowany na swoim blogu.
 6. Otrzymujesz wynagrodzenie.

Ile można zarobić na blogu z publikacji artykułów sponsorowanych?

W tym przypadku to Ty ustalasz stawki. Muszą być one jednak konkurencyjne i adekwatne do Twojej oferty, a więc np. zasięgu bloga. Stawki blogerów są zatem dość zróżnicowane, bo wahają się od około 20 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Płatne współprace z markami powiązanymi z tematyką bloga

Zarabiać na blogu możesz także poprzez bezpośrednią współpracę z markami. Ważne, by były to firmy oferujące produkty i usługi powiązane z tematyką Twojej strony. Przykładowo, jeśli masz blog podróżniczy, możesz nawiązać współpracę z biurem podróży i promować ich wycieczki.

Jak zarabiać na blogu w ten sposób?

 1. Wyszukujesz marki, z którymi chciałbyś współpracować. Możesz to zrobić samodzielnie lub za pośrednictwem wymienionych wyżej serwisów takich jak Whitepress.
 2. Przedstawiasz swoją ofertę współpracy. Określasz sposób promowania jej produktów, a także wynagrodzenie, jakie chcesz za to otrzymywać.
 3. Podpisujesz umowę współpracy.
 4. Zaczynasz promować markę na blogu. Możesz to robić np. poprzez umieszczenie banerów reklamowych na blogu lub wpisy z recenzjami produktów zawierające linki do strony, gdzie można je kupić.
 5. Otrzymujesz wynagrodzenie. Wynagrodzenie może być finansowe lub barterowe, ponieważ wiele marek oferuje blogerom w zamian za promocję po prostu swoje produkty.

Ile można zarobić na blogu ze współpracy z markami?

Stawki zależą głównie od zasięgu bloga, a więc im więcej masz wyświetleń, tym więcej zarobisz. Ten sposób zarabiania na blogu sprawdza się zatem najlepiej już po osiągnięciu popularności.

Udostępnianie powierzchni pod reklamy (Google Ads, Google AdSense)

Jednym z najmniej angażujących sposobów na zarabianie na blogu jest udostępnianie na nim powierzchni pod reklamy. Innymi słowy – godzisz się na to, żeby na Twojej stronie wyświetlały się bannery reklamowe, a zarabiasz na tym, że Twoi czytelnicy w nie klikają.

Swoją przestrzeń blogową pod reklamy możesz zaproponować bezpośrednio wybranym przez siebie firmom. Znacznie prościej jednak skorzystać z gotowego rozwiązania, czyli Google AdSense. Jak to działa?

 1. Wchodzisz na stronę programu Google AdSense.
 2. Dokonujesz rejestracji w programie.
 3. Aktywujesz konto AdSense.
 4. Czekasz na zatwierdzenie witryny. Trwa to od kilku dni do maks. 4 tygodni.
 5. Łączysz witrynę bloga z AdSense. W tym celu musisz wkleić specjalny kod do kodu HTML swojej strony.
 6. Google AdSense rozpoczyna wyświetlanie reklam na Twoim blogu. Reklamy są na bieżąco dostosowywane do tematyki strony oraz jej użytkowników. Możesz też je skonfigurować, wybierając np. ich rozmiar i miejsce wyświetlania.
 7. Otrzymujesz wynagrodzenie. Będziesz mógł je wypłacić po osiągnięciu kwoty minimalnej np. 500 zł.

Ile można zarobić na blogu w Google AdSense?

Dochody z reklam zależą m.in. od lokalizacji i tematyki strony. Według kalkulatora AdSense strona o tematyce Hobby i wypoczynek z liczbą wyświetleń 50 tys. miesięcznie jest w stanie osiągnąć dochód rzędu 3 tys. dolarów rocznie.

Sam sposób obliczania wynagrodzenia w Google AdSense jest dość skomplikowany. W uproszczeniu jednak wygląda to następująco: jeśli przeciętna stawka za 1 klik to około 0,5 zł, to w przypadku gdy w baner kliknie 100 czytelników Twojego bloga, zarobisz 50 zł.

Sieci afiliacyjne i programy partnerskie

Według blogerów jednym z najlepszych dzisiaj sposobów na zarabianie na blogu jest marketing afiliacyjny. W najprostszym ujęciu polega on na polecaniu produktów i otrzymywaniu określonej prowizji od ich sprzedaży, zainicjowanej dzięki takiemu polecaniu. Zarabianie w ten sposób ułatwiają sieci afiliacyjne i programy partnerskie dla blogerów, które organizują cały proces takiego promowania produktów.

Jak to działa i na czym polega afiliacja na blogu w praktyce?

 1. Wybierasz programy partnerskie na bloga. Za najlepsze sieci afiliacyjne i programy partnerskie dla blogerów w 2024 roku uznawane są m.in.:
  • LeadStar,
  • Ceneo,
  • XM Group,
  • Awin,
  • Money2Money,
  • Travel Lead.
 2. Przystępujesz do sieci afiliacyjnej jako wydawca. Wystarczy się zarejestrować w serwisie programu.
 3. Wybierasz kampanie, w których chcesz uczestniczyć. Czyli np. firmy lub produkty, które chcesz polecać na blogu.
 4. Generujesz link afiliacyjny i umieszczasz go na blogu. Taki link prowadzi do strony partnera np. sklepu internetowego z promowanym produktem. Najczęściej blogerzy umieszczają go w treści swoich wpisów blogowych oraz na kanałach w mediach społecznościowych.
 5. Czytelnicy bloga klikają w link i dokonują zakupu produktu.
 6. Za udane polecenie produktu otrzymujesz wynagrodzenie.

Ile można zarobić na polecaniu produktów w Internecie? 

Stawki w afiliacji za polecanie produktów są bardzo zróżnicowane i zależą od efektu. Przykładowo, za samo kliknięcie linka przez użytkownika możesz otrzymać jako wydawca 10 zł, ale gdy dodatkowo użytkownik dokona zakupu produktu, wynagrodzenie może wynieść 100 zł.

Sprzedaż własnych produktów lub usług

Do tej pory dowiedziałeś się, jak zarabia się na blogu na promowaniu cudzych produktów. Swój blog możesz jednak wykorzystać także do reklamowania i sprzedaży własnych produktów lub usług. Jak to robić? Na przykład poprzez:

 • zainstalowanie na stronie bloga wtyczki do prowadzenia sklepu internetowego,
 • umieszczanie we wpisach blogowych linków do własnego sklepu internetowego,
 • oferowanie na blogu płatnych szkoleń online, konsultacji (np. finansowych lub prawnych), korepetycji itp.

Nie jest to typowe zarabianie na blogowaniu, ponieważ w tym przypadku głównym źródłem dochodów staje się sprzedaż produktów lub usług. Blog zwiększa jednak widoczność witryny w wyszukiwarce, a więc także liczbę potencjalnych klientów.

Subskrypcje i content premium (e-booki, kursy)

Jak jeszcze wykorzystać własny blog, jak zarobić na blogowaniu? Kolejnym pomysłem na zarabianie na blogu jest oferowanie czytelnikom treści premium za opłatą. Możesz do tego wykorzystać np.:

 • płatne subskrypcje np. za newslettera lub stały dostęp do treści premium;
 • mikropłatności za dostęp do pojedynczych artykułów;
 • sprzedaż produktów cyfrowych np. e-booka lub kursu online.

Ile można zarobić na blogu w ten sposób?

Zależy to od stawek, jakie ustalisz, a także ile osób zgodzi się płacić za Twoje treści. Przykładowo, jeśli ustalisz opłatę za subskrypcję np. 10 zł miesięcznie, przy 20 subskrybentach zarobisz dodatkowe 2400 zł w ciągu roku.

Blog jako narzędzie do wspierania Twojego biznesu

Prowadzenie bloga i zarabianie na reklamach dostępne jest dla każdego blogera, nawet osób nieprowadzących innej działalności gospodarczej. Jeśli jednak prowadzisz firmę, blog może być potężnym wsparciem Twojego biznesu, ponieważ dzięki niemu:

 • zwiększysz widoczność strony w wyszukiwarce – według badań blogi firmowe zwiększają ruch na stronie nawet 11-krotnie;
 • skuteczniej zachęcisz do zakupu produktów lub usług – na blogu masz okazję szerzej opisać zalety produktów oraz ich praktyczne zastosowanie;
 • nawiążesz lepszy kontakt z klientami – na blogu możesz dyskutować z nimi w komentarzach, prowadzić ankiety, czy też informować o nowościach, konkursach i promocjach.

W efekcie blog pomoże Ci zwiększysz sprzedaż i zbudować pozytywny wizerunek firmy.

Czy opłaca się założyć i prowadzić bloga?

Wiesz już, jak zarobić prowadząc bloga. A czy opłaca się to robić? Tak, ponieważ blog może stać się źródłem całkiem sporego, dodatkowego dochodu. Poza tym jest to rodzaj pasywnego dochodu – raz stworzone treści mogą bowiem generować zyski przez długi czas. Jednak to, czy zarabianie na blogu przyniesie Ci satysfakcjonujące zyski, zależy głównie od tego, ile pracy włożysz w rozwijanie bloga, aby generował odpowiedni ruch oraz sposobu monetyzacji bloga.

Czy zarabianie na blogu jest możliwe bez dużego ruchu?

Duży ruch na pewno pomoże Ci w zarabianiu na blogu, ponieważ im większe masz grono czytelników, tym więcej osób np. kliknie reklamę lub link afiliacyjny. Jednocześnie jednak duży ruch nie gwarantuje sukcesu, ponieważ sztuką jest także zachęcenie użytkownika do określonej czynności np. kliknięcia we wspomniany baner reklamowy. Zdarza się więc, że blogi o wąskiej grupie użytkowników generują większą sprzedaż niż blogi o dużym zasięgu.

Jak długo trwa zaczęcie zarabiania na blogu?

Trudno określić, po jakim czasie blog zaczyna zarabiać. W niektórych przypadkach zarobki pojawiają się już po 2-3 miesiącach, a w innych dopiero po roku blogowania. Od czego to zależy? Głównie od jakości contentu, pracy włożonej w pozycjonowanie i promocję bloga, czy też wyboru metod zarabiania.

Polecamy także pozostałe wpisy na naszym blogu: 

 1. Współpraca w afiliacji. Czy warto zacząć zarabiać jako wydawca?
 2. Zarabianie na promocjach bankowych – na czym polega?
 3. RANKING 2024 – sprawdź najlepsze programy afiliacyjne
 4. Jak zarabiać na swojej stronie Internetowej? Poznaj 7 sposobów
Piotr Łuczak
Affiliate Manager
Rzetelne źródło informacji
0
Data publikacji: 24.05.2024
10 min. czytania
6.0/6.0
(3 głosy)
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.

Komentarze

0 Komentarzy