Wróć do listy artykułów

Jak utworzyć link afiliacyjny? PRZEWODNIK

Przystąpiłeś do programu partnerskiego i zastanawiasz się, jak wygenerować pierwszy link afiliacyjny? Jest to faktycznie konieczne, aby móc polecać produkty w internecie i na tym zarabiać. Zapoznaj się zatem z naszym przewodnikiem, dzięki któremu dowiesz się, jak utworzyć link afiliacyjny, a także jak go potem stosować, by zapewnił Ci dochody.
Martyna Anniuk
Affiliate Manager
Rzetelne źródło informacji
0
Data publikacji: 25.06.2024
4 min. czytania
6.0/6.0
(3 głosy)
Jak utworzyć link afiliacyjny?

Link afiliacyjny jest Twoim podstawowym narzędziem przy polecaniu produktów w ramach programu partnerskiego. To właśnie dzięki niemu system afiliacyjny będzie śledził Twoją skuteczność i naliczał prowizje. Musisz zatem wiedzieć, jak wygenerować link afiliacyjny, aby promować konkretny produkt. Jest to bardzo proste i wyjaśnimy Ci to poniżej krok po kroku. Podpowiemy także, gdzie umieszczać linki afiliacyjne, by były skuteczne.

Zacznij zarabiać już teraz.
Dołącz do programu.
Laptop

Na początku wyjaśnijmy, co to jest link afiliacyjny i dlaczego ma kluczowe znaczenie w afiliacji. Jest to nic innego jak unikalny adres URL, który prowadzi do strony reklamodawcy z promowanym produktem.

Link afiliacyjny zawiera specjalny kod trackingowy, dzięki któremu system afiliacyjny może śledzić dokonywane w niego kliknięcia oraz ich efekty np. transakcje zakupu produktu. W linku znajduje się także ID wydawcy, dlatego system wykorzystuje go również do naliczania mu prowizji za wygenerowaną sprzedaż.

Podsumowując, link afiliacyjny jest podstawowym narzędziem w marketingu afiliacyjnym, ponieważ służy do:

 • promowania produktów online,
 • badania skuteczności kampanii,
 • rozliczania prowizji dla wydawców.

Skąd brać linki afiliacyjne? Dostęp do linków afiliacyjnych otrzymasz po zarejestrowaniu się w programie partnerskim jako wydawca, czyli osoba, która chce zarabiać na polecaniu produktów w internecie.

Po rejestracji w programie nie otrzymasz jednak od razu do nich dostępu, ponieważ zazwyczaj linki afiliacyjne trzeba wygenerować. Służy do tego generator linków afiliacyjnych, jaki znajdziesz na stronie programu partnerskiego po zalogowaniu się do swojego profilu. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak zrobić link afiliacyjny za pomocą takiego generatora.

Link afiliacyjny krok po kroku:

 1. Zaloguj się do Panelu Wydawcy w serwisie programu partnerskiego.
 2. Otwórz wyszukiwarkę kampanii.
 3. Wyszukaj produkt, jaki chcesz promować.
 4. Przy wybranym produkcie/ kampanii kliknij przycisk „wygeneruj link afiliacyjny”.
 5. Skopiuj wygenerowany link afiliacyjny i wykorzystuj go do polecania produktu w internecie.

Najlepsze praktyki tworzenia i umieszczania linków afiliacyjnych

Wiesz już, jak utworzyć link afiliacyjny i że jest to bardzo proste. Generowanie linku afiliacyjnego sprowadza się bowiem w gruncie rzeczy do kilku kliknięć w panelu wydawcy. Warto jednak znać kilka zasad tworzenia i umieszczania linków afiliacyjnych, które sprawią, że będą bardziej skuteczne.

Umieszczanie linków w odpowiednich miejscach

Wygenerowany link możesz umieścić np.:

 • na własnej stronie internetowej / blogu – doskonale się do tego nadają różne recenzje i porównania produktów, czy też poradniki tematyczne; link możesz wkomponować w ich treści, ale także podpiąć pod zdjęcie, grafikę lub button z CTA;
 • w mediach społecznościowych – link możesz zamieszczać np. na Facebooku w treści postów i w komentarzach w grupach, pod zdjęciami na Instagramie, czy też w opisach filmów, jeśli masz kanał na Youtube;
 • w wiadomościach email i komunikatorach (np. Messenger, Whatsapp).

Skracanie linków

Linki afiliacyjne zwykle są dość długie, dlatego nie wyglądają estetycznie i są mało czytelne. Możesz je jednak łatwo skrócić za pomocą specjalnych narzędzi online tzw. skracaczy linków np. Bitly lub Tiny.

Stosowanie anchor text

Linki afiliacyjne w formie anchor text umieszczaj zwłaszcza na stronie internetowej, ponieważ będą lepiej widoczne. Poza tym możesz dzięki temu umieścić je we frazie kluczowej lub CTA, co zwiększy ich skuteczność.

Przypisywanie odpowiedniego atrybutu linkom afiliacyjnym

Aby linki afiliacyjne były zgodne z zasadami Google, przy zamieszczaniu ich na stronie oznaczaj je atrybutem „nofollow” lub „sponsored”.

Transparentność

Pamiętaj, by przy stosowaniu linków afiliacyjnych informować użytkowników, że jest to forma płatnej reklamy. Takie uczciwe podejście wzbudza zaufanie, ale także jest rekomendowane przez UOKiK.

Jak monitorować skuteczność linków afiliacyjnych?

Jeśli chcesz zarabiać na polecaniu produktów w internecie, regularnie sprawdzaj, czy Twoja promocja linków afiliacyjnych jest skuteczna. Dobre programy partnerskie zwykle udostępniają wydawcom specjalne panele analityczne, w których widnieją bieżące i historyczne dane na temat liczby kliknięć w linki, konwersji, a także zarobków.

Takie dane pomogą Ci między innymi zidentyfikować najlepiej i najmniej zarabiające linki, co będzie cenną wskazówką do optymalizacji strategii marketingowej. Taką optymalizację warto również regularnie przeprowadzać, aby dzięki temu zarabianie na linkach afiliacyjnych było efektywniejsze i przynosiło Ci satysfakcjonujące dochody.

Warto wiedzieć:

 1. Poznaj sposoby na dochód pasywny w Internecie
 2. Jak zarobić 200 zł w Internecie? Mamy szybkie sposoby!
 3. Czy afiliacja jest bezpieczna? Na co uważać?
 4. Jak zarabiać na blogu? 7 sprawdzonych sposobów na 2024 rok!
 5. Zarabianie na reklamach w Internecie – jak zacząć? Ile można zarobić?
 6. Zarabianie na promocjach bankowych – na czym polega i ile można zarobić?
Martyna Anniuk
Affiliate Manager
Rzetelne źródło informacji
0
Data publikacji: 25.06.2024
4 min. czytania
6.0/6.0
(3 głosy)
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Zacznij zarabiać już teraz.
Dołącz do programu.
Laptop

Komentarze

0 Komentarzy